Green Card Basvuru Merkezi

Green Card hakkında sıkça sorulan sorulan


Başvuru süresi içerisinde yalnızca bir defa mı başvuruda bulunabiliyorum ?

Evet. Her sene bir kez gerçekleşen çekilişe sadece bir kez başvuruda bulunabiliyorsunuz. Bu başvuruyu kendiniz yapabilir ya da başka birisi sizin adınıza yapabilir. Birden fazla başvuruda bulunan kişiler otomatikman diskalifiye edilirler.

Katılım için bir yaş sınırı var mı ?

Yaş sınırı yoktur ama en az lise mezunu olmanız gerekmektedir. Eğer lise mezunu değilseniz o zaman son 5 yıl içinde 2 sene eğitim veya tecrübe isteyen bir iş dalında, en az 2 senelik bir iş deneyimine sahip olmanız gerekmektedir. Bunu belgelemek şart koşulmuştur.

Green Card aileme neler sağlayacak ?

Eğer kazanırsanız sadece siz değil, eşiniz ve evli olmayan 21 yaşın altında ki çocuklarınızda kendi Green Card'larını alma şansına sahip olacaktır. Yani hem kendiniz hem de eşinizin başvurması dahilinde şansınızı ikiye katlamış olacaksınız. Böylece çocuklarınız Amerikan Hükümeti'nin verdiği eğitim burslarından yararlanabilir, kredi alabilir, eğitim harcamalarında % 80'e varan indirimlerden yararlanabilir.

Kazandıktan sonra evlenirsem veya çocuğum olursa ne olur ?

Kazandığınız andan itibaren 6 aylık bir geçiş süresi olacak bu 6 ay içinde evlenir ya da çocuk sahibi olursanız haklarınızdan eşiniz ve çocuklarınız da yararlanabilecektir.Sadece Amerikan Hükümeti' ne bunu bildirmeniz ve ek bir işlem yaptırmanız yeterli olacaktır. Fakat Green Card'ınız garantilendikten sonra evlenir ve çocuğunuz olursa onların Amerika' da yaşama hakkını alabilmeleri için 3 yıldan 4 yıla kadar beklemeleri gerekecektir.

Green Card kazanabilmenin başka yolları var mı ?

Hayır. Tabi eğer yatırım yapmak için 1 milyon dolarınız ya da orada hali hazırda yakın bir akrabanız veya işvereniniz yoksa. Ayrıca işvereninizin sizi işe alması halinde başka bir Amerikan vatandaşının hakkı yenilmediğini de ispatlamanız gerekmektedir ki bu çok pahalıya mal olan bir işlem gerektirir. Kısacası Amerika ' da yaşayan bir yakınınız veya işveren bir tanıdığınız yoksa çekilişe katılmadan Green Card alma olasılığınız yoktur.

Amerikan Vatandaşlığı'na geçme hakkı kazanırsam Türk vatandaşlığından
vazgeçmek zorunda mıyım ?

Kesinlikle hayır. Green Card aldığınızda 5 yıl süresince dilediğiniz gibi çalışıp, oturma hakkına sahip olacaksınız. Bu süreç sonunda Amerikan vatandaşlığına geçme hakkınız doğacak. Türk vatandaşlığınız da eskisi gibi devam edecektir yani hem Türk vatandaşı , hem de Amerikan vatandaşı olabilirisiniz.

Kazananlar nasıl seçiliyor ?

Bütün dünyadan katılan başvurular bilgisayar programı aracılığıyla tamamen tesadüfi bir şekilde seçilmektedir. Her katılımcının şansı eşittir. Bu bir çekiliştir, size de çıkabilir. Çekiliş, Kentucky Counselor Center'da gerçekleşir. Kazandığınız takdirde Amerikan Hükümeti tarafından kazandığınıza dair bir mektup normal posta yoluyla tarafınıza ulaştırılacaktır.

Başvuru süresince ve sonrasında işlemleri nasıl takip edeceğim ?

Fotoğraflarınız ve evraklarınız sağlıklı bir şekilde bize ulaştığında ve bilgileriniz tarafımızca ABD Göçmenlik Dairesi'ne sağlıklı bir şekilde ulaştırıldığında, size hem telefon hem de posta aracılığıyla işleminizin hatasız bir şekilde tamamlandığını bildireceğiz.

Kazanma şansım nedir ?

Katılımcıların kazanma yüzdesi o sene katılanların sayısına göre değişmektedir. Genelde her 20 başvurudan 1'i kazanmaktadır. Bu sene bir çok ülkenin adaylığını iptal edilmesiyle Türkiye'den aday olma şansı daha da yükselmiştir.Örneğin 2010 senesinde Türkiye'den 2826 kişi Green Card alma hakkına sahip olmuştur. Diğer ülkeler Türkiye'nin çok gerisinde kalmıştır. Bu sene de Türkiye'nin şansının çok yüksek olması beklenmektedir.

Green Card Basvuru Green Card Basvuru Green Card Basvuru Green Card Basvuru Green Card Basvuru Green Card Basvuru Green Card Basvuru

Green Card Çekilişine katılım ücretsizdir ve sadece internet yoluyla yapılabilir.

Bizim size sunduğumuz hizmet; Normalde ingilizce olan elektronik başvuru formlarını sizin adınıza doğru ve eksiksiz şekilde doldurmak ve başvuru sırasında diskalifiye edilmenizi önleyecek şekilde hazırlamakla sınırlı bir danışmanlık hizmetidir.

Bu servise ödeyeceğiniz ücret, sadece danışmanlık hizmeti karşılığıdır. Çekilişte kazanma şansınızı artırması ya da ek bir avantaj sağlaması mümkün değildir.

Green Card, gerek devlet dairesi gerekse özel sektör olsun, ABD'de istediğiniz yerde çalışma ve dilediğiniz kadar oturma izni verir.

Green Card, dilediğiniz ülkeye vize problemi yaşamadan seyahat etmenizi sağlar. Green Card sahibi olan herkes aynı zamanda ABD'de kendi şirketini kurma hakkına da sahiptir.

Eğitimine Amerika'da devam etmek isteyenler ise devlet ve özel okullardan burs alabilir veya bu okullarda indirimli okuma fırsatını yakalar.

Green Card çekilişi için ABD'nin aradığı şartlar oldukça basittir.

Çekilişe katılmak için herhangi bir yaş sınırı bulunmamakla birlikte en az lise mezunu olmak veya son 5 yıl içerisinde mesleki bilgi gerektiren bir işte en az iki yıl profesyonel olarak çalışmış olmak gerekmektedir.

Başvurunuz için önem taşıyan tek şey, bilgilerinizin bir kerede, eksiksiz ve hatasız doldurularak Amerikan yetkili mercileri tarafından belirtilen elektronik transfer sayfasından yapılmasıdır. Bütün başvurular eşit şansa sahiptir.

Çekilişi kazanan talihlilerin resmi evrakları, Amerika Birleşik Devletleri imzalı olarak internet üzerinden açıklanacaktır.

Bu aşamada kazananların isimleri internet sitemizde duyurulmaya başlanacak ve talihlilerimiz tek tek telefonla aranarak durumundan haberdar edileceklerdir.

Bu duyurular her sene Mayıs ayı civarında başlar ve yaklaşık olarak Eylül-Ekim aylarına kadar sürer. Green Card kazanan talihlilerimize bu aşamadan sonra rehberlik hizmeti tarafımızdan sağlanacaktır.

Green Card Basvuru Green Card Basvuru Green Card Basvuru Green Card Basvuru

Valid XHTML 1.0 Transitional


Green Kart