Green Card

Green Card Çekilişi Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri, ülke nüfusundaki kültür çeşitliliğini arttırmak amacıyla 1990 yılında Green Card çekilişini (Diversity Immigrant Visa Program- Çeşitlilik Göçmen Vizesi Programı) resmi olarak yürürlüğe koydu. Toplumda Green Card (Yeşil Kart) olarak bilinen ‘Permanent Resident Card’ (Daimi Oturum İzni Kartı), ABD hükümetinin her yıl tüm dünyadan yaklaşık 55 bin kişiye çekilişle verdiği bir göçmenlik hakkıdır.

Çekilişle Green Card’a sahip olan kişiler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlıkları devam ederken, Amerikan vatandaşlarının yararlandığı birçok haktan yararlanma hakkını elde etmiş olur. ABD’de çalışma, iş kurma, eğitim ve kalıcı ikamet etme hakkı kazanan Green Card sahipleri, devlet ya da özel sektör fark etmeksizin istedikleri yerde çalışabilirler, istedikleri sektörde iş kurabilirler. Bu kişiler 5 yılın sonunda Amerikan vatandaşlığına başvuru yaparak tam vatandaşlık da alabilirler.

Green Card Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Her yıl Ekim ve Kasım tarihleri arasında alınan bütün başvurular Amerika’daki Kentucky Consular Center'da (Çekiliş Merkezi) toplanır ve 6 coğrafi bölgeye ayrılarak numaralandırılır. Başvuru süresi sonra erdikten sonra bilgisayar ortamında rastgele çekiliş gerçekleştirilir. Amerika'da yaşama hayali olanlar, Green Card başvuru zamanını kaçırmamalı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Göçmen Bürosu tarafından gerçekleştirilen bu çekilişe lise veya dengi okul mezunu her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı meslek sınırlaması olmaksızın katılma hakkına sahiptir. Çekiliş, bilgisayar ortamında tamamen dijital bir sistemle gerçekleştirildiğinden başvuru yapanların hepsi eşit şansa sahiptir. Green Card çekilişinin sonuçları Göçmenlik Bürosu’nun resmi internet sitesinden açıklanır. Başvuru sırasında size verilen ‘Onay Numarası’ ile siteye girerek çekiliş sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Amerika Hükümeti Green Card başvuruşunuzu kazananların listesini ABD Konsoloslukları dâhil olmak üzere hiçbir kurum ve kuruluşa vermez. Çekilişi kazanamayanlara da bilgi verilmez.

Green Card Başvuru Şartları Nelerdir?

Green Card Başvuru Şartları Çekilişe katılmaya uygun ülkelerden birinin vatandaşı olmak: Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti, her yıl çekilişten önce katılıma uygun olmayan ülkelerin listesini açıklar. Türkiye çekilişe katılmaya uygun ülkeler arasındadır.

1) 18 Yaş Üstü Olmak: Green Card çekilişine katılmak için bir yaş sınırı yoktur. Ancak başvuru sahibinin en az lise veya dengi okul mezunu olması gerekiyor. Dolayısıyla 18 yaşını doldurmamış kişiler çekilişi kazansa bile Green Card sahibi olamamaktadır.

2) En az lise mezunu olmak: Başvuru sahibi lise veya dengi bir okuldan mezun olmalıdır. Eğer lise mezunu değilse son 5 (beş) yıl içinde eğitim, tecrübe ve uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 yıllık iş tecrübesine sahip olması ön koşulu vardır. Green Card başvurularında sadece resmi eğitimler kabul edilir. Hizmet içi eğitimler veya denklik sertifikaları kabul edilemez. Eğitim ve iş tecrübeleri ile ilgili belgeleri vize görüşmesi sırasında konsolosluk yetkilisine sunmanız gerekmektedir. Eğer eğitim seviyeniz istenilen seviyenin altında ise Green Card alamazsınız.

3) İngilizce zorunluluğu yoktur: Green Card çekilişine katılan kişilerin İngilizce bilmesi gerekmiyor. Çekilişi kazanıp Amerika’ya gittiğinizde yaşayacağınız zorlukları göz önünde bulundurarak iletişim kuracak kadar İngilizce öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Parasal Birikim Olması Şart Değil: Green Card başvurusunda bulunacak kişinin bir mal varlığının ya da parasal birikiminin olması gerekmez.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card başvuruları her yıl Ekim – Kasım ayında Amerika Birleşik Devletleri Dışİşleri Bakanlığı Göçmenlik Bürosu’nun resmi internet sitesinden online olarak yapılmaktadır. Sisteme sadece 1 kez giriş izniniz vardır. Bu nedenle formunuzu ilk defada doldurup tamamlamalısınız, tekrardan düzenleme şansınız olmayacaktır. Hatalı ve eksik bilgiler nedeniyle Türkiye’den yapılan yaklaşık 100 bin başvurudan sadece 20 bini kabul edilmektedir. Ayrıca Green Card başvurunuzu kayıt döneminin başlarında yapmanızı öneririz. Çünkü kayıt döneminin sonuna doğru yoğunluk oluştuğundan sistem yavaşlayabilir ve başvurunuzu gerçekleştiremeyebilirsiniz.

Bu nedenle yılda sadece 1 kez verilen bu hakkı başvuru sırasında hata yaparak kaybetmek istemiyorsanız danışmanlık alabilirsiniz. Green Card Turkey yetkililerimiz Green Card başvuru işlemlerinizle ilgili her konuda size danışmanlık yapabilir.